Ακολουθήστε μας

ΒΟΛΕΪ

«Έλιωσε» τον Ολυμπιακό στο Παλατάκι!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στην Volleyleague γυναικών, επικρατώντας του ΟΣΦΠ στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με τον ΠΑΟΚ να εμφανίζει δύο πρόσωπα στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους με τον ΟΣΦΠ να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 7-8. Με καλή υποδοχή και σταθερή Κούμπουρα, ο ΟΣΦΠ αύξησε το προβάδισμα του στα μέσα του σετ, 12-16, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τις ακραίες του ΠΑΟΚ να δίνουν λύση, ο Δικέφαλος έδειξε το καλό του πρόσωπο και επέστρεψε στο σετ, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν σε κομβικό σημείο από κοινή αφετηρία, 20-20. Σ’ εκείνο το σημείο, με Κρολ να παίρνει το μπλοκ-άουτ, και άσσο την Βεργίδου, ο ΠΑΟΚ έκανε 2-0 σερί, μεταφέροντας το άγχος στον ΟΣΦΠ, 22-20. Με Στράντζαλη και Κάφρεϊ να αναλαμβάνουν δράση στα δύσκολα, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-0 με 25-21.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 8-5. Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τον Δικέφαλο ωστόσο να συνεχίζει να έχει μία μικρή υπεροχή, 16-15. Με τον Κόσμο να μπαίνει στην… εξίσωση, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πήραν την απαραίτητη ώθηση, πατώντας το «γκάζι» σε κομβικό σημείο, 21-18. Ο ΟΣΦΠ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στις… ορέξεις των παικτριών του Φενόλιο, με το 25-19 να δίνει το 2-0 στον ΠΑΟΚ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό σκοπό. Ο μεν ΠΑΟΚ για να τελειώσει το παιχνίδι, και ο δε ΟΣΦΠ για να παραμείνει σε αυτό… ζωντανός. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στην αρχή, 8-7, ωστόσο ο ΟΣΦΠ έκανε την ανατροπή στα μέσα, 15-16. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν με 2-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα, 17-16. Με «καυτή» Κρολ, ο ΠΑΟΚ επέκτεινε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 20-17, ωστόσο ο ΟΣΦΠ με 0-3 σερί ισοφάρισε, 20-20. Με Κρολ από την πλευρά του ΠΑΟΚ και Σάλας από του ΟΣΦΠ, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο τέλος, 22-22. Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ματς μπολ, 24-23, το οποίο «έσβησε» η Σάλας με μπλοκ, στέλνοντας το σετ σε… παράταση, 24-24. Με επίθεση της Κάφρεϊ και άσσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0, και πήρε τη νίκη με 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, κόντρα στην Λαμία, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

acpaok.gr

ΒΟΛΕΪ

Πέρασμα από την Κηφισιά με «καθαρό τρίποντο»

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο Ζηρίνειο με 0-3 του ΑΟΠ Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, με την Κηφισιά να «μπλοκάρει» τον Βαν Ντεν Ντρις, 6-2. Με τον Δικέφαλο να παίρνει πόντους από το κέντρο του αλλά και άκρα του, η διαφορά συνέχισε να παραμένει στους πέντε πόντους, 11-6. Οι «ασπρόμαυροι» στην καλή τους περιστροφή, με τον Γιόρνα στο σερβίς, μείωσαν στον πόντο, 12-11, η Κηφισιά πήρε και πάλι μία μικρή διαφορά, 15-12, την οποία έφερε στα ίσια σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ, 18-18. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν σε κοινή αφετηρία, 22-22, με το πρώτο σετ να είναι πραγματικό «ντέρμπι». Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Κηφισιάς, κάνοντας με 23-25 το 0-1.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 5-5. Από κείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας πόντους κυρίως από τα άκρα του, 7-11. Η Κηφισιά αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια, 13-13, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχοντας τον Ράπτη σε καλή μέρα, βρήκε και πάλι τον τρόπο να «ανοίξει» την διαφορά, 15-18. Σ’ εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος «έχτισε» την υπεροχή του, έχοντας σταθερά το προβάδισμα των τριών πόντων. Στην τελική ευθεία το σκορ ήταν υπέρ του ΠΑΟΚ με 20-23, με τον Δικέφαλο να κάνει το 0-2 με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος, έχοντας και την ψυχολογία υπέρ του από την κατάκτηση των υπόλοιπων δύο, πήρε σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο. Βελτιώνοντας την υποδοχή του και τελειώνοντας σημαντικές μπάλες, ο Δικέφαλος μπήκε στην τελική ευθεία μπροστά με τρεις πόντους, 15-18. Οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν περιθώριο στους γηπεδούχους να αντιδράσουν, φτάνοντας στο 0-3 με 17-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, εντός έδρας κόντρα στον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

acpaok.gr

Περισσότερα

ΒΟΛΕΪ

«Έφυγε» με το τρίποντο από το Αιγάλεω!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΟ Αιγάλεω με 1-3, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Κλέπκου, Κρολ και λίμπερο την Παπαδοπούλου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί επτά πόντων έφτασε εύκολα στο 3-8. Ωστόσο οι γηπεδούχες απάντησαν σε 8-8 και μέχρι το 11-11 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί. Με επτά συνεχόμενους πόντους οι παίκτριες του ΑΟ Αιγάλεω πήραν το προβάδισμα με 17-11. Οι «ασπρόμαυρες» μπόρεσαν να απαντήσουν παίρνοντας το προβάδισμα με 20-22 με την Μερτέκη. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες να κάνουν το 26-24 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος ανέβασε «στροφές». Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5, από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ με «χτυπώντας» 6 φορές με πήγε το σκορ στο 5-11 με «πρωταγωνίστρια» την Κρολ. Λίγο αργότερα ο Δικέκαλος έφτασε στο 8-16 με την Κάφρεϊ, ενώ «έπιασε» τους 22 έχοντας προβάδισμα έντεκα πόντων με την Μπλάνκο να κάνει το 10-22. Οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν σε 1-1 πηγαίνοντας στο σκορ 13-25.

Το τρίτο σετ συνεχίστηκε με το ίδιο τέμπο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7 και ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με την Κάφρεϊ να κάνει το 7-8, όμως μετέπειτα το σκορ έφτασε στο 11-11. Τότε ο Δικέφαλος με ένα ακόμα «ξέσπασμα» έκανε το 11-18. Οι «ασπρόμαυρες» δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση μέχρι την ολοκλήρωση του σετ, φτάνοντας αρχικά στο 16-21 με την Μπλάνκο και έκαναν το 2-1 με 17-25.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ξεκίνησε κατά τον ίδιο τρόπο. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 5-5, ενώ στη συνέχεια η γηπεδούχες έκαναν το 8-5. Ο ΠΑΟΚ απάντησε αρχικά ισοφαρίζοντας σε 8-8 με την Βεργίδου και μετά οι ενώ πήγαιναν μαζί μέχρι τους επόμενους 18-18. H Κάφρεϊ μείωσε σε 21-19 και στη συνέχεια σε 23-21. Οι γηπεδούχες έφτασαν το σκορ στο 24-22 και τότε ο Δικέφαλος έδειξε πως δεν θα άφηνε το σετ να χαθεί. Η Κλέπκου με πλασέ έκανε το 24-23 και η Πολυνοππούλου με άσσο ισοφάρισε σε 24-24, την νίκη κλείδωσε η Κρολ κάνοντας το 24-26 και το 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 4 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στο Ηλυσιακό.

acpaok.gr

Περισσότερα
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ30-01-2023, 11:56

Σε αυτούς δεν μπορεί να υπολογίζει ο Λουτσέσκου

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ30-01-2023, 11:42

Μίτσελ: “Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και εμείς είμαστε σε καλή κατάσταση”

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ30-01-2023, 11:38

Πασχαλάκης: «Πάμε συγκεντρωμένοι στην Τούμπα»

ΒETDAY30-01-2023, 11:24

Στοίχημα: Έχει το μομέντουμ η Ντε Γκράαφτσαπ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ30-01-2023, 00:03

H απάντηση της ΑΕΚ στον Άρη: «Το μόνο που αναρωτιόμαστε είναι αν εκδόθηκε στη Βόρεια Ελλάδα ή… εδώ γύρω»!

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 22:56

Οργισμένη ανακοίνωση της ΠΑΕ Άρης: «Αφού δεν…σκότωσε τον παίκτη μας, δεν υπάρχει παράβαση»

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 21:49

Αποστολή με Τζίμα

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 20:48

K15: Εύκολο πέρασμα από τις Σέρρες με τεσσάρα

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 19:55

Κεντζιόρα:”Είδαμε μαζί με τον Μίρτσεα Λουτσέσκου το ματς με τον Παναθηναϊκό”

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 18:30

Λεβαδειακός: Mε αυτούς έρχεται στην Τούμπα

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 18:08

Ανακοίνωσε τον Τόμας Κεντζιόρα (vid)

ΜΠΑΣΚΕΤ29-01-2023, 18:04

Σερέλης:”Δεν μπήκαμε στο πνεύμα του αγώνα”

ΜΠΑΣΚΕΤ29-01-2023, 17:45

Λυκογιάννης: “Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, κάτι που μας βοήθησε και στην επίθεση”

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 15:42

Δείπνησαν σε εστιατόριο της Θεσσαλονίκης οι παίκτες του ΠΑΟΚ (pic)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 14:50

Aυτό είναι το αγωνιστικό προφίλ του Τόμας Κεντζιόρα

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 14:41

«O Κεντζιόρα είναι μπακ που δεν κάνει λάθη»

ΜΠΑΣΚΕΤ29-01-2023, 14:31

Oι αριθμοί του ΠΑΟΚ- Λαύριο

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 13:17

Φουλάρουν για επιθετικό στον ΠΑΟΚ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 13:04

«Ο Φινλανδός έχασε από το 1ο λεπτό τον έλεγχο του προημιτελικού στην Λεωφόρο»

ΜΠΑΣΚΕΤ29-01-2023, 12:56

Γαλατσόπουλος: «Ζητήσαμε να πάρει το μπάσκετ τα χρήματα που δικαιούται από τη φορολόγηση του στοιχήματος»

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 12:44

Κύπελλο Ελλάδος: Μισό εκατομμύριο ευρώ το κόστος για τελικό στο εξωτερικό

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ29-01-2023, 12:39

“Ο Κεντζιόρα είναι ένας παίκτης υψηλού επιπέδου”

PAOKDAY TV3 ημέρες ago

Παπαντωνίου στο AΡΤ: “Μετά την πρόκριση θέλει να πάει για δύο μεταγραφές” (vid)

PAOKDAY TV4 ημέρες ago

Παπαντωνίου στο ΑΡΤ: “Ο ΠΑΟΚ πρέπει να προσέξει για να μην δεχθεί ένα γρήγορο γκολ”