Ακολουθήστε μας

MUNDIAL

Μουντιάλ 2022: Μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά πήρε τη νίκη η Ελβετία

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τους Ελβετούς στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης, στον οποίο βρίσκονται επίσης Βραζιλία και Σερβία, που θα δώσουν απόψε τη δική τους πρώτη μάχη.

H Ελβετία μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, οι Καμερουνέζοι έδειχναν τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο να προσέχουν περισσότερο την άμυνά τους μένοντας αρκετά πίσω στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, ήταν οι Αφρικανοί αυτοί που έχασαν τις πρώτες ευκαιρίες στην αναμέτρηση όταν στο 10ο λεπτό ο Ζόμερ απέκρουσε το πρώτο σουτ Εμπεμό και κατόπιν ο Εκαμπί αστόχησε στο ριμπάουντ.

Στο 12′ ο Τζάκα είδε ελεύθερο οπτικό πεδίο μπροστά του και δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα πήγε πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Ονανα, ενώ στο 14′ ο Τσούπο-Μοτίνγκ «έκλεψε» την μπάλα και βγήκε μόνος του σε τετ-α-τετ, αλλά ο Ζόμερ τον σταμάτησε.

Προϊόντος του χρόνου, οι Καμερουνέζοι ήταν σαφώς περισσότερο δραστήριοι βγαίνοντας κυρίως σε αντεπιθέσεις και έλεγχαν το παιχνίδι ακόμα και όταν δεν είχαν την κατοχή, ενώ οι Ελβετοί έδειχναν ασύνδετοι, χωρίς ιδέες στο κομμάτι της δημιουργίας και με αδυναμία να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ονανά.

Πρώτη… υποψία φάσης για την Ελβετία έγινε στο 33ο λεπτό όταν μετά τον κακό συνδυασμό από τα δεξιά ο Βίντμερ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Σο ήταν λίγο πιο πίσω από εκεί που έπρεπε με αποτέλεσμα ο Καστελέτο να προλάβει να διώξει.

Τρία λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Καμερούν «ξεδίπλωσαν» πολύ ωραία την επίθεσή τους, ο Τσούπο-Μοτίνγκ έβγαλε υπέροχη πάσα στον Τοκό-Εκαμπί, αλλά ο Βίντμερ τον πρόλαβε με τάκλιν. Aπάντησαν οι Ελβετοί στο 40’ με την κεφαλιά του Ελβέντι μετά την εκτέλεση κόρνερ να φεύγει άουτ και κατόπιν με την κεφαλιά του… ανενόχλητου Ακάντζι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με γκολ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 48ο λεπτό μετά την ασίστ του Σακίρι ο Εμπολό εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία των αντίπαλων αμυντικών, έμεινε μόνος μπροστά από τη μικρή περιοχή και πλάσαρε τον Ονάνα για το 1-0. Δεν πανηγύρισε, μάλιστα, το γκολ που σημείωσε, καθώς έχει γεννηθεί στο Καμερούν.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της Ελβετίας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου  με καλύτερη κίνηση της μπάλας και δημιουργία χώρων στην άμυνα του Καμερούν.

Στο 57′ ο Τσούπο-Μοτίνγκ μετά από… σόλο έκανε ωραία ενέργεια, κατόπιν το σουτ, αλλά ο Ζόμερ μπλόκαρε. Σουτ του Βάργκας στο 66ο λεπτό προκάλεσε τεράστια απόκρουση του Ονάνα σε κόρνερ και ακολούθησε νέα απίθανη ευκαιρία για την Ελβετία και παραλίγο αυτογκόλ του Ανγκισά.

Το πάλεψε για την ισοφάριση το Καμερούν, αλλά οι Ελβετοί ήταν εμφανώς καλύτεροι αμυντικά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να κρατήσουν μέχρι το τέλος το 1-0 και την πολύτιμη νίκη.

sdna.gr

MUNDIAL

Μουντιάλ 2022: Ιστορική νίκη του Καμερούν και πρωτιά για την Βραζιλία

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

Η Βραζιλία παρατάχθηκε με 9 αλλαγές και το Καμερούν με γκολ στο 93′ τη νίκησε 1-0. Κράτησε την πρωτιά και παίζει με την Νότια Κορέα στους «16» η Σελεσάο.

Περισσότερα από 50 χρόονια είχε να κάνει τόσες αλλαγές η 5 φορές Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και αυτή η απόφαση του Τίτε, έφερε ένα τρελό φινάλε στον όμιλο. Το Καμερούν με γκολ στις καθυστερήσεις νίκησε 1-0 την – από κάθε άποψη – αδιάφορη Σελεσάο και αν η Σερβία ισοφάριζε σε 3-3 στο τέλος την Ελβετία, θα έπαιρνε και την πρόκριση στα νοκ-άουτ. Είχε τραυματίες αλλά και κράτησε σαφώς δυνάμεις ενόψει της συνέχειας η Σελεσάο, που τις επόμενες μέρες θα κοντραριστεί με την Νότια Κορέα.

Σε ένα… χαλαρό ματς, η πρώτη φάση ήταν για την Βραζιλία, όμως ο Επασί απέκρουσε την κεφαλιά του Μαρτινέλι. Η κατοχή ήταν για τα καλά για την Σελεσάο, όμως η εικόνα του αγώνα θα μπορούσε να μπερδέψει άνετα κάποιον αν δεν έβλεπε τις συγκεκριμένες δύο φανέλες, αφού το Καμερούν έπαιζε στα ίσα το ματς.

Η ομάδα του Τίτε είχε υποψία απειλής με ένα φάουλ του Ντάνι Αλβες πάνω από τα δοκάρια και στο 38’ έπειτα από προσπάθεια του Μαρτινέλι, ο Αντονι προσπάθησε να βρει την απέναντι γωνία όμως ο Επασί μπλόκαρε πολύ εύκολα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Βραζιλία δέχθηκε την πρώτη προσπάθεια στο τέρμα της σε όλο το Mundial όταν ο Μ’ Μπεμό έκανε τη σκαστή κεφαλιά και ο Εντερσον εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο πρώην «Ελληνας», Επασί, χρειάστηκε να βάλει δύο μεγάλα stop για να κρατήσει την εστία του ανέπαφη. Στο 56’ έβγαλε το φαλτσαριστό σουτ του Μαρτινέλι που πήγαινε στο παραθυράκι και στο επόμενο λεπτό είπε όχι με διπλή προσπάθεια στον Μιλιτάο. Η κατοχή ήταν σταθερά πάνω από 60% για την Βραζιλία, η οποία όμως χρειάστηκε να περιμένει πολλή ώρα για να φτιάξει φάση και το φινάλε δεν ήταν ευχάριστο.

Στο 84’ ιο Γκιμαράες πλάσε άουτ μόνος του μετά τη συρτή σέντρα του Ραφίνια και στο 93’ το Καμερούν έκανε το «μπαμ» καθώς μετά τη σέντρα του Μ’ Μπεκελί από δεξιά ο Αμπουμπακάρ με κεφαλιά άφησε όρθιο τον Εντερσον. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, αφού στο 99’ και πάλι ο Γκιμαράες ξανά ολομόναχος πλάσαρε πάνω από την εστία του ανίκητου, Επασί.