Ακολουθήστε μας

MUNDIAL

Μουντιάλ 2022: Κατέβασε ρολά ο Οτσόα

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα

Στο μεγάλο ντέρμπι του ομίλου τρίτου ομίλου, μετά το τρομερό κάζο της Αργεντινής από τη Σαουδική Αραβία, το Μεξικό στο καταπράσινο 974 «υποδέχθηκε» την Πολωνία για μια θέση στην κορυφή του ομίλου, όμως το δεύτερο 0-0 στη διοργάνωση έδωσε ελπίδα στην Αλμπισελέστε.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρχε πολύ δραστηριότητα με την Πολωνία να μη βρίσκει λύσεις στην πίεση και την τρομερή μαχητικότητα που έβγαλε το Μεξικό στο παιχνίδι. Η Πολωνοί το μόνο που έκαναν ήταν να ψάξουν τον Λεβαντόφσκι με μακρινές μπαλιές, ωστόσο ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα ήταν απελπιστικά μόνος και δε κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Αντίθετα το Μεξικό του Τάτα Μαρτίνο είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες. Μέσα σε δύο λεπτά μάλιστα (25′-27′). Πρώτα ο Βέγκα με κεφαλιά είδε τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σέζνι, ενώ ο Πολωνός τερματοφύλακας στη συνέχεια πρόλαβε τον Γκαλιάρδο για να κρατήσει το μηδέν.

Μάλιστα πριν το τέλος του 45αλεπτου ο Τσάβες βρήκε και αυτός την ευκαιρία του για να απειλήσει την εστία του Σέζνι, όταν από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή είδε τον τερματοφύλακα της Γιούβε να του λέει «όχι».

Στην επανάληψη ο αρχηγός της Πολωνίας, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, δημιούργησε μόνος του τη μοναδική σπουδαία ευκαιρία της ομάδας του. Ο επιθετικός της Μπάρτσα, πάλεψε με τον Έκτορ Μορένο, που τον τράβηξε μέσα στην περιοχή και ο Μπεθ με τη βοήθεια του VAR έδωσε το πέναλτι, όμως…

Όμως ο Λέβα δεν κατάφερε ούτε τώρα να πετύχει το πρώτο του τέρμα σε Μουντιάλ, αφού βρήκε απέναντί του τον «εξαδάχτυλο» Οτσόα με το Μουντιάλ να είναι δική του διοργάνωση και να… ψαρεύει τον επιθετικό της Πολωνίας κρατώντας το 0-0 (55′).

Η τελευταία φάση ουσιαστικά στο παιχνίδι ήταν για την ομάδα του Τάτα Μαρτίνο. Μετά από σέντρα του Άλβαρες, ο Μάρτιν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλα, όμως ο Σέζνι με σπουδαία απόκρουση δεν επέτρεψε σο Μεξικό να πάρει προβάδισμα.

Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Αργεντινή με τον Λιονέλ Μέσι θα έχουν την ευκαιρία τους μετά το κάζο από την Σαουδική Αραβία (2-1) να διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

sdna.gr

MUNDIAL

Μουντιάλ 2022: “Χαρακίρι” η  Ιαπωνία που έχασε από την Κόστα Ρίκα

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου… Η Ιαπωνία σε όλο το β’ ημίχρονο έπαιζε σχεδόν μονότερμα την Κόστα Ρίκα, η οποία ωστόσο, στο 83’ στην πρώτη της επίθεση στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, πήρε τελικά τη νίκη με 1-0 και έκανε άνω κάτω τον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του β’ μέρους ήταν οι τελικές προσπάθειες. 12 για την Ιαπωνία, 1 για την Κόστα Ρίκα, το γκολ που πέτυχε!

Η Ιαπωνία έτσι, παρέμεινε στους 3 βαθμούς από τη νίκη επί της Γερμανίας στην πρεμιέρα, η Κόστα Ρίκα την έφτασε αλλά μειονεκτεί στη διαφορά τερμάτων, ενώ στους τρεις είναι η Ισπανία που αντιμετωπίζει το βράδυ τη Γερμανία που δεν έχει βαθμό. Η τελευταία πάντως, είναι αυτή που χαμογελάει μετά τη νίκη της Κόστα Ρίκα αφού ισοπαλία η νίκη της Ιαπωνίας θα την έφερνε σε δύσκολη θέση.

Την τελευταία αγωνιστική (1/12) παίζουν Ιαπωνία – Ισπανία και Κόστα Ρίκα – Γερμανία

Ξεχάστηκε γρήγορα το α’ ημίχρονο

Η Ιαπωνία παρατάχθηκε με 4-5-1 και η Κόστα Ρίκα με 3-6-1 με τους δύο προπονητές να επιλέγουν συντηρητικό ποδόσφαιρο. Το πρώτο 45λεπτο ξεχάστηκε λοιπόν, αμέσως μετά τα λήξη του με τις δύο ομάδες να έχουν όλα κι όλα από ένα σουτ και θέαμα μηδέν και το αποτέλεσμα να είναι πέρα για πέρα δίκαιο!

Για την Ιαπωνία, στο 13’ ένα γύρισμα του Ντοάν από δεξιά, δεν υπήρχε κανείς συμπαίκτης του για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ενώ ο ίδιος παίκτης στο 3’ είχε σουτ που κατέληξε μακριά άουτ. Το μοναδικό σουτ για την Κόστα Ρίκα ήταν από τον Κάμπελ στο 35’, έξω από την περιοχή και αριστερά που δεν ανησύχησε καθόλου τον Γκόντα.

Η Ιαπωνία κατά διαστήματα στο α’ ημίχρονο πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έφτανε έξω από την περιοχή της Κόστα Ρίκα, αλλά τα πράγματα εκεί δυσκολεύουν αφού οι παίκτες του Λουίς Σουάρες δεν είχαν καμία σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στην Ισπανία.

Αλλαγή ακηνικού

Στο ημίχρονο ο τεχνικός της Ιαπωνίας Μοριγιάσου άλλαξε το σύστημα σε 3-4-3 με την είσοδο του Χιρόκι Ίτο και του Ασάνο, οι Ιάπωνες μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι, πήραν την κατοχή της μπάλας και πατούσαν πιο εύκολα στην εστία της Κόστα Ρίκα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο μάλιστα, δημιούργησαν δύο ευκαιρίες ενώ σε όλο το α’ ημίχρονο είχαν μία και αυτή εκτός στόχου! Στο 46’ ο Μορίτα με σουτ από τα όρια της υπεροχής υποχρέωσε τον Νάβας σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα κεφαλιά του ίδιου παίκτη κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο της Κόστα Ρίκα. Στο 57’ σουτ του Σόνα από αριστερά, κατέληξε άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε φάουλ του ίδιου παίκτη στο  63’ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Κόστα Ρίκα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Φούλερ στο 83’, στην πρώτη επίθεση της ομάδας του στο β’ ημίχρονο στο οποίο ήταν ανύπαρκτη.

Η Ιαπωνία πίεσε στα τελευταία λεπτά έχασε τη ευκαιρία του αγώνα στο 88′ στο σουτ του Μιτόμα που απέκρουσε με τα πόδια ο Νάβας, και δεν κατάφερε να σκοράρει.