Με βασικό στόχο μία θέση στη τριάδα του βάθρου θα ταξιδέψουν στην Κίνα οι 32 ομάδες που θα λάβουν μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί 31/8-15/9.
Οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων, με τις δύο πρώτες από κάθε όμιλο να περνάνε στην επόμενη φάση.
Στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα δημιουργηθούν τέσσερις ακόμη όμιλοι των τεσσάρων ομάδων. Στη συνέχεια οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα αγωνιστούν για μία θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων, με τις δύο πρώτες από κάθε όμιλο να περνάνε στην επόμενη φάση.
Ακτή Ελεφαντοστού
Παίκτες: Νόα Σαρλ Αμπούο, Φρεζούς Ζερμπό, Μαλί Κουλιμπαλί, Μοχάμαντ Κονέ, Μπάιαν Παμπά, Σουλεϊμάν Ντιαμπατέ, Τιεγκμπλε Μπαμπά, Ντίον Τόμπσον, Μπαρού Αντζέχι, Βαφεσά Φοφανά, Έντι Λαντρί Γκι, Λουί Σιέ.
Προπονητής: Πάολο Νταβίντε Πόβια
Παίκτες-Κλειδιά: Σουλεϊμάν Ντιαμπατέ, Βαφεσά Φοφανά
Πολωνία
Παίκτες: Άνταμ Χριτσάνιουκ, Ματέουζ Πονίτκα, ΕΪ Τζέι Σλότερ, Λούκας Κόζαρεκ, Ντάμιαν Κούλιγκμ, Καμίλ Λαζίνσκι, Αλεξάνταρ Μπαλτσερόφσκι, Άαρον Τσελ, Κάρολ Γκρουζέσκι, Ντομινίκ Ολενίτζακ, Μιχάλ Σοκολόφσκι , Άνταμ Βαζίνσκι
Προπονητής: Μάικ Τέιλορ
Παίκτες-Κλειδιά: Άνταμ Βαζίνσκι, ΕΪ Τζέι Σλότερ, Ματέουζ Πονίτκα, Λούκας Κόζαρεκ
Βενεζουέλα
Παίκτες: Γκρέγκορι Βάργκας, Ζόρμαν Ζαμόρα, Πέδρο Τσούριο, Χοσέ Βάργκας, Λούις Μπέθελμι, Αντονι Πέρεζ, Μιγκέλ Ρουίζ, Γουίντι Γκρατερόλ, Χέισλερ Γκιγιέντ, Ντουάιτ Λιούις, Μάικλ Καρέρα, Νέστορ Κολμενάρες
Προπονητής: Νέστορ Γκαρσία
Παίκτης-Κλειδί: Ζόρμαν Ζαμόρα
Κίνα
Παίκτες: Ζιανλιάν Γι, Τσελίν Γουάνγκ, Τζόου Τσι, Ζουνφέι Ρεν, Αμπντουσαλάμ Αμπουντουρίσιτ, Σιαοτσουάν Μου, Μινγκχούι Σουν, ΑΙλούν Γκούο, Ζιβέι Τσάο, Λανγκμπάι Κε, Ρούι Τσάο, Σούο Φανγκ.
Προπονητής: Λι Ναν
Απουσίες: Τζόαν Πενγκ
Παίκτης-Κλειδί: Ζιανλιάν Γι
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 1ου ΟΜΙΛΟΥ
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ
31.8 | 11:00
ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ-ΚΙΝΑ
31.8 | 15:00
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ-ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ
2.9 | 11:00
ΚΙΝΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ
2.9 | 15:00
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ-ΠΟΛΩΝΙΑ
4.9 | 11:00
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ-ΚΙΝΑ
4.9 | 15:00
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρωσία
Παίκτες: Εβγκένι Μπαμπούριν, Γκριγκόρι Μοτοβίλοβ , Αντρέι Σόπιν, Βιτάλι Φριτζόν, Μιχαήλ Κουλάγκιν, Νικίτα Κουρμπάνοβ, Σεργκέι Καράσεβ, Αντρέι Βοροντσέβιτς, Αντρέι Ζούμπκοβ, Σεμέν Αντόνοβ, Εβγκένι Βαλίεβ, Βλάντιμιρ Ιβλεβ
Προπονητής: Σεργκέι Μπαζάρεβιτς
Απουσίες: Αλεξέι Σβεντ, Τιμοφέι Μοζγκόφ, Ντμίτρι Κουλάγκιν, Ντμίτρι Κβοστόφ
Παίκτες-Κλειδιά: Σεργκέι Καράσεβ, Αντρέι Βοροντσέβιτς
Αργεντινή
Παίκτες: Φακούντο Καμπάτσο, Νίκολας Λαπροβίτολα, Λουίς Σκόλα, Νίκολας Μπρουσίνο, Γκάμπριελ Ντεκ, Λούσιο Ρεδίβο, Πατρίτσιο Γκαρίνο, Μάρκος Ντέλια, Αγκουστίν Καφάρο, Ταγιαβέκ Γκαλίτζι, Λούκα Βιλντόζα, Μάξιμο Φίλερουπ .
Προπονητής: Σέρχιο Ερνάντες
Παίκτες-Κλειδιά: Λουίς Σκόλα, Φακούντο Καμπάτσο
Νότια Κορέα
Παίκτες: Τζουνγιόνγκ Τσόι, Χουν Χέο, Σουνγιούνκ Κιμ, Νταεσούνγκ Λι, Τζουνγιόνγκ Λι, Γκούνα Ρα, Χιγιόγκ Γιανγκ, Τσανγκ Παρκ, Σανκτζάε Κανγκ, Χονγκσέοκ Γιανκ, Σεουνγκγιούν Λι, Τζονγκγιού Κιμ
Προπονητής: Σανγκ Σικ Κιμ
Παίκτης-Κλειδί: Τζονγκγιού Κιμ
Νιγηρία
Παίκτες: Βίνσεντς Νάμπι, Τσιμέζι Μέτου, Ίκε Ντιόγκου, Ίκε Ιροέγκμπου, Μάικλ Έρικ, Μπέντζαμιν Ούζο, Αλ-Φαρούκ-Αμίνου, Ζάνα Ταλίμπ, Στάνλεϊ Οκόγιε, Τζορνταν Νουόρα, Τζος Οκότζι, Έκπε Γιούντο
Προπονητής: Κέβιν Ντάρνελ Μπάρλεσον
Παίκτες-Κλειδιά: Αλ-Φαρούκ-Αμίνου, Τζος Οκότζι, Έκπε Γιούντο
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 2ου ΟΜΙΛΟΥ
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΡΩΣΙΑ-ΝΙΓΗΡΙΑ
31.8 | 11:30
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΟΡΕΑ
31.8 | 15:30
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΝΙΓΗΡΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
2.9 | 11:30
KΟΡΕΑ-ΡΩΣΙΑ
2.9 | 15:30
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΟΡΕΑ-ΝΙΓΗΡΙΑ
4.9 | 11:30
ΡΩΣΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
4.9 | 15:30
Οι δύο ομάδες που θα τερματίσουν ψηλότερα από Ευρώπη και Αμερική, αλλά και η ομάδα που θα τερματίσει ψηλότερα από Ασία, Αφρική και Ωκεανία θα είναι οι επτά ομάδες που θα εξασφαλίσουν την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο το 2020. Οι τέσσερις τελευταίες θέσεις θα κριθούν από το Προολυμπιακό Τουρνουά που θα γίνει 6-12/7/2020
* Δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα η 12αδα της ομάδας και η αποστολή είναι με βάση την επίσημη ιστοσελίδα της FIBA