Με βασικό στόχο μία θέση στη τριάδα του βάθρου θα ταξιδέψουν στην Κίνα οι 32 ομάδες που θα λάβουν μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί 31/8-15/9.
Οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων, με τις δύο πρώτες από κάθε όμιλο να περνάνε στην επόμενη φάση.
Στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα δημιουργηθούν τέσσερις ακόμη όμιλοι των τεσσάρων ομάδων. Στη συνέχεια οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα αγωνιστούν για μία θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
7ος ΟΜΙΛΟΣ
Οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων, με τις δύο πρώτες από κάθε όμιλο να περνάνε στην επόμενη φάση.
Δομινικανή Δημοκρατία
Παίκτες: Νταγκομπέρτο Πένα, Ριγκομπέρτο Μεντόθα, Βίκτορ Λουίζ, Σάντιελ Ρόχας, Χουάν Μιγκέλ Σουέρο, Χουάν Χοσέ Γκαρσία, Ελόι Βάργκας, Έουλις Μπάεθ, Ρόναλντ Ραμόν, Γκέλβις Σολάνο, Ρόναλντ Ρόμπερτς Jr., Λουίς Νταβίντ Μοντέρο
Προπονητής: Νέστορ Γκαρσία
Απουσίες: Καρλ Άντονι Τάουνς, Αλ Χόρφορντ, Τζέιμς Φελντέιν
Παίκτης-Κλειδί: Σάντιελ Ρόχας
Γαλλία
Παίκτες: Φρανκ Ντιλικινά, Αμάθ Εμπαγιέ, Νικολά Μπατούμ , Εβάν Φουρνιέ, Νάντο Ντε Κολό, Βενσάν Πουαριέ, Άντριου Αλμπισί, Λουί Λαμπεϊρί, Ματιάς Λεσόρ, Ρούντι Γκομπέρ, Αξέλ Τουπάν, Πολ Λακόμπ
Προπονητής: Βενσάν Κολέ
Παίκτες-Κλειδιά: Νάντο Ντε Κολό, Νικολά Μπατούμ, Εβάν Φουρνιέ, Ρούντι Γκομπέρ
Γερμανία
Παίκτες: Ντένις Σρέντερ, Ντάνιελ Τάις, Μάοντιο Λο, Νίλς Γκίφι, Γιόχαν Βόιγκντμαν, Ισμέτ Άκπιναρ, Ρόμπιν Μπένζινγκ, Ντανίλο Μπαρτέλ, Πολ Ζίπσερ, Μάχι Κλέμπερ, Γιόχαν Τίμπαν, Αντρέας Ομπστ.
Προπονητής: Χένρικ Ρολντ
Παίκτες-Κλειδιά: Ντένις Σρέντερ, Ντάνιελ Τάις
Ιορδανία
*Παίκτες: Μαχμούντ Αμπτίν, Αμίν Αμπού Χαβάς, Νταρ Τάκερ, Αμχάντ Αλχαμαρσέκ, Σαμί Μπζάι, Αχμάντ Ομπέιντ, Γιουσέφ Αμπουβαζανέχ, Χουσεϊν Μοχάμαντ, Ζαϊντ Αμπάς, Μαλέκ Κανάαν, Μουσά Αλαβαντί, Αχμάντ Αλ Ντβαϊρί Μαχαμάντ Χουσεϊν
Προπονητής: Ζοζεφ Στιέμπιν
Παίκτης-Κλειδί:Νταρ Τάκερ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 7ου ΟΜΙΛΟΥ
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
AΓΙΟΣ ΔΟΜΙΝΙΚΟΣ-ΙΟΡΔΑΝΙΑ
1.9 | 11:30
ΓΑΛΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ
1.9 | 15:30
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΙΝΙΚΟΣ
3.9 | 11:30
ΙΟΡΔΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
3.9 | 15:30
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΟΡΔΑΝΙΑ
5.9 | 11:30
ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΙΝΙΚΟΣ-ΓΑΛΛΙΑ
5.9 |15:30
8ος ΟΜΙΛΟΣ
Οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων, με τις δύο πρώτες από κάθε όμιλο να περνάνε στην επόμενη φάση.
Καναδάς
*Παίκτες: Κέβιν Πάνγκος, Μέλβιν Έτζιμ, Άντριου Νέμπχαρντ Τόμας Σκραμπ, Μπράντι Χέισλιπ, Φιλ Σκραμπ, Κόρι Τζόζεφ, Κεμ Μπίρτς, Κάζα Κατζαμι-Κιν, Κάιλ Ουίλτζερ, Άαρον Μπεστ, Κρις Μπούτσερ, Οσέι Μπρίσετ Ντουάν Νότις
Προπονητής: Νικ Νέρσ
Απουσίες: Αρ Τζέι Μπάρετ, Τζαμάλ Μάρεϊ, Άντριου Ουίγκινς, Τρίσταν Τόμπσον, Ντιλόν Μπρουκς, Γκίλγκιους-Αλεξάντερ, Ντουάιτ Πάουελ, Κέλι Ολίνικ
Παίκτες-Κλειδιά:Μπράντι Χέισλιπ,Κέβιν Πάνγκος,Κεμ Μπίρτς
Σενεγάλη
Παίκτες: Χαν Νταλμέιντα, Ντζιμπρίλ Τιάμ, Μουσταφά Ντιόπ, Λαμίν Σάμπε, Μουχάμαντ Φαγιέ, Μόμαρ Ντογιέ, Μορίς Ντούρ, Ιμπραχίμα Φολ Γαφιέ, Μάκταρ Γκουεγιέ, Χαμάντι Ντιαγιέ, Γιουσούφα Ντογιέ, Μπαμπακάρ Τουρέ
Προπονητής: Μουσταφά Γκαϊέ
Παίκτες-Κλειδιά: Μορίς Ντούρ, Μουχάμαντ Φαγιέ
Λιθουανία
Παίκτες: Μάντας Καλνιέτις, Λούκας Λεκαβίτσιους, Μάριους Γκριγκόνις, Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις, Ρόκας Γκιεντράτις, Μάντας Κουζμίνσκας, Εντγκάρας Ουλάνοβας, Άρνας Μπουτκεβίτσιους, Ντομάντας Σαμπόνις, Γιόνας Ματσιούλις, Γιόνας Βαλαντσιούνας, Παούλιους Γιανκούνας
Προπονητής: Νταίνιους Αντομάιτις
Απουσίες: Αρτούρας Γκουντάιτις
Παίκτες-Κλειδιά: Γιόνας Βαλαντσιούνας, Ντομάντας Σαμπόνις
Αυστραλία
Παίκτες: Άαρον Μπέινς, Άντριου Μπόγκουτ, Εξέβιερ Κουκς, Μάθιου Ντελαβεντόβα, Κάμερον Γκλίντον, Κρις Γκούλντινγκ, Ντέιβιντ Μπάρλοου, Τζο Ίνγκλς, Νικ Κέι, Τζοκ Λαντέιλ, Πάτι Μιλς, Νέιθαν Σόμπεϊ.
Προπονητής: Αντρέι Λεμάνις
Απουσίες: Μπεν Σίμονς
Παίκτες-Κλειδιά: Άντριου Μπόγκουτ, Μάθιου Ντελαβεντόβα, Πάτι Μιλς
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 8ου ΟΜΙΛΟΥ
η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
KAΝΑΔΑΣ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
1.9 |10:30
ΣΕΝΕΓΑΛΗ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
1.9 | 14:30
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ
3.9 | 10:30
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΚΑΝΑΔΑΣ
3.9 | 14:30
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΑΝΑΔΑΣ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ
5.9 | 10:30
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
5.9 | 14:30
Οι δύο ομάδες που θα τερματίσουν ψηλότερα από Ευρώπη και Αμερική, αλλά και η ομάδα που θα τερματίσει ψηλότερα από Ασία, Αφρική και Ωκεανία θα είναι οι επτά ομάδες που θα εξασφαλίσουν την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο το 2020. Οι τέσσερις τελευταίες θέσεις θα κριθούν από το Προολυμπιακό Τουρνουά που θα γίνει 6-12/7/2020
* Δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα η 12αδα της ομάδας και η αποστολή είναι με βάση την επίσημη ιστοσελίδα της FIBA