Ακολουθήστε μας

ΒΟΛΕΪ

Ξεκίνημα με το… δεξί στην Volleyleague

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 3-0, του Πήγασου Πολίχνης.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Γιόρνα, Ράπτη, Βουλκίδη, Κόστα, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Πήγασο να κυνηγάει τις δικές του στιγμές, 7-8. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος απέδειξε την αγωνιστική ανωτερότητα του και με μπροστάρη τον Ράπτη πήρε «κεφάλι» στο σκορ, 16-13. Με καλή λειτουργία σε μπλοκ και επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-18, 1-0.

Συναρπαστική ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, το οποίο και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν στα… ίσια μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ και πήραν διαφορά, 5-8, την οποία διατήρησαν μέχρι τα μέσα του σετ, 14-16. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ισορρόπησε το παιχνίδι, φέρνοντας το σετ στα… μέτρα του, έχοντας σε καλή μέρα τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις. Στην τελική ευθεία του σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και με συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 2-0 με 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία από το νικηφόρο δεύτερο σετ, μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, και έχοντας σε καλή λειτουργία το μπλοκ του πήρε ικανή διαφορά, 16-7. Συνεχίζοντας σε υψηλό ρυθμό, οι «ασπρόμαυροι» δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, κάνοντας το 3-0 και ξεκινώντας στο νέο πρωτάθλημα με «καθαρό» τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου και ώρα 16:30, απέναντι στον Παναθηναϊκό, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

acpaok.gr

ΒΟΛΕΪ

Αμοιρίδης: «Ο Σαββίδης είναι ευφυής θα βρει λύσεις στα όποια προβλήματα παρουσιαστούν»

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

O Κώστας Αμοιρίδης παραχώρησε συνέντευξη στο Μetropolis 95,5fm και αναφέρθηκε στον Ερασιτέχνη ΠΑΟΚ, τον Θανάση Κατσαρή και τον Ιβάν Σαββίδη.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

Για την αποδοχή του κόσμου για όσα προσφέρει: «Θεωρώ παίρνουμε την αποδοχή του κόσμου, αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε και καλύτερη, αλλά είμαστε ευχαριστημένοι με τον κόσμο. Γενικότερα με ότι ασχολούμαι προσπαθώ να το κάνω με τον καλύτερο τρόπο, αν δεν μπορώ να το κάνω η λογική μου είναι “ή κάνεις κάτι καλά ή δεν το κάνεις, αν είναι να το κάνεις μέτρια μην το κάνεις”. Δεν είναι δουλειά, δεν είναι επένδυση, είναι προσφορά. Ο Ερασιτέχνης μας είναι ένας από τους πιο υγιής Ερασιτέχνες, όλοι είναι πληρωμένοι, άλλοι Ερασιτέχνες είναι στην αφάνεια, αυτό δεν το λέω με χαρά, αλλά με λυπεί. Ο Θανάσης Κατσαρής βρίσκεται χρόνια στον Ερασιτέχνη, αλλά ο χρόνος δεν νικιέται, θα πρέπει να δούμε την επόμενη μέρα σιγά σιγά, αλλά αυτή τη στιγμή δεν βλέπω κάποιον άνθρωπο που να μπορεί να το πάρει πάνω του όλο αυτό και να λειτουργήσει όπως το κάνει ο Θ. Κατσαρής, εγώ δεν έχω το χρόνο να το κάνω αυτό».

Για τον Ιβάν Σαββίδη«Η περίπτωση του προέδρου μας είναι αρκετά ιδιαίτερη, με την πολιτική κατάσταση την Ρωσία και με τον πόλεμο στην Ουκρανία. Παρόλα αυτά εγώ τον  θεωρώ πολύ ευφυή άνθρωπο, εργατικό και νιώθω ήσυχος ότι θα βρει λύσεις στα όποια προβλήματα παρουσιαστούν.

Η ομάδα εκ του αποτελέσματος δεν είναι αυτό που θα θέλαμε, αλλά είναι μια ομάδα υγιής, είναι οικονομικά υγιής και αν χάσουμε μια μάχη δεν πειράζει θα κερδίσουμε τον πόλεμο. Έχει δημιουργήσει κάτι που έχει αρχή, μέση και τέλος. Από την αρχή δουλεύει με επαγγελματικό τρόπο, παίρνει ταλέντα τα αναδεικνύει, είναι ότι καλύτερο».

Περισσότερα

ΒΟΛΕΪ

«Έλιωσε» τον Ολυμπιακό στο Παλατάκι!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στην Volleyleague γυναικών, επικρατώντας του ΟΣΦΠ στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με τον ΠΑΟΚ να εμφανίζει δύο πρόσωπα στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους με τον ΟΣΦΠ να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 7-8. Με καλή υποδοχή και σταθερή Κούμπουρα, ο ΟΣΦΠ αύξησε το προβάδισμα του στα μέσα του σετ, 12-16, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τις ακραίες του ΠΑΟΚ να δίνουν λύση, ο Δικέφαλος έδειξε το καλό του πρόσωπο και επέστρεψε στο σετ, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν σε κομβικό σημείο από κοινή αφετηρία, 20-20. Σ’ εκείνο το σημείο, με Κρολ να παίρνει το μπλοκ-άουτ, και άσσο την Βεργίδου, ο ΠΑΟΚ έκανε 2-0 σερί, μεταφέροντας το άγχος στον ΟΣΦΠ, 22-20. Με Στράντζαλη και Κάφρεϊ να αναλαμβάνουν δράση στα δύσκολα, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-0 με 25-21.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 8-5. Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τον Δικέφαλο ωστόσο να συνεχίζει να έχει μία μικρή υπεροχή, 16-15. Με τον Κόσμο να μπαίνει στην… εξίσωση, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πήραν την απαραίτητη ώθηση, πατώντας το «γκάζι» σε κομβικό σημείο, 21-18. Ο ΟΣΦΠ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στις… ορέξεις των παικτριών του Φενόλιο, με το 25-19 να δίνει το 2-0 στον ΠΑΟΚ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό σκοπό. Ο μεν ΠΑΟΚ για να τελειώσει το παιχνίδι, και ο δε ΟΣΦΠ για να παραμείνει σε αυτό… ζωντανός. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στην αρχή, 8-7, ωστόσο ο ΟΣΦΠ έκανε την ανατροπή στα μέσα, 15-16. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν με 2-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα, 17-16. Με «καυτή» Κρολ, ο ΠΑΟΚ επέκτεινε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 20-17, ωστόσο ο ΟΣΦΠ με 0-3 σερί ισοφάρισε, 20-20. Με Κρολ από την πλευρά του ΠΑΟΚ και Σάλας από του ΟΣΦΠ, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο τέλος, 22-22. Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ματς μπολ, 24-23, το οποίο «έσβησε» η Σάλας με μπλοκ, στέλνοντας το σετ σε… παράταση, 24-24. Με επίθεση της Κάφρεϊ και άσσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0, και πήρε τη νίκη με 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, κόντρα στην Λαμία, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.