Ακολουθήστε μας

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Αποθέωση στο PAOK Sports Arena για τους Πρωταθλητές!

Τους Πρωταθλητές Ελλάδος σε Πάλη και Άρση Βαρών, αποθέωσε ο Κόσμος του ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι μπάσκετ κόντρα στον Προμηθέα Πατρών, στο PAOK Sports Arena.

Στο ημίχρονο του αγώνα, οι αθλητές του ΠΑΟΚ έκαναν τον γύρο του θριάμβου, λαμβάνοντας ένα «ζεστό» χειροκρότημα από τον Κόσμο που βρέθηκε στο «Παλατάκι».

acpaok.gr

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

“Τρένο” ο ΠΑΟΚ που δεν σταμάτησε ούτε στην Άρτα

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, κερδίζοντας την Αναγέννηση Άρτας με 23-27.

Ο ΠΑΟΚ mαteco παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Βράνσιτς, Γκόμες , Μποριζόφσκα, Γκρμπάρσεβιτς και Μπουράτο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ mαteco μπήκε πολύ δυνατά, πραγματοποιώντας ένα σερί τεσσάρων τερμάτων με τις Γκρμπάρσεβιτς, Μποριζόφσκα, Μπουράτο και Βράνσιτς να κάνουν το 0-4. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν έχασαν το προβάδισμα και την συγκέντρωση τους. Η Μπουράτο έκανε το 7-10, ενώ λίγο αργότερα οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα του σκορ στα τέσσερα τέρματα, με τις Βράνσιτς και Γκρμπάρσεβιτς διαδοχικά να κάνουν το 8-12. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με τις παίκτριες της Αναγέννησης στην εκπνοή του πρώτου μέρους να παίρνουν το προβάδισμα και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 15-14.

Στην επανέναρξη του αγώνα ο Δικέφαλος ανέβασε και πάλι στροφές. Με δύο γρήγορα γκολ των Ντίας και Βράνσιτς πέρασε μπροστά στο σκορ με 15-17, μετέπειτα οι γηπεδούχες ισοφάρισαν, όμως η Ριμπέιρο έκανε το 16-17. Έτσι συνεχίστηκαν τα απόμενα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι η Βράνσιτς έκανε το 21-21 και αμέσως μετά έφερε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 21-22. Ο Δικέφαλος βρήκε ξανά την συγκέντρωση του και με ένα τέρμα της Μποριζόφσκα και δύο συνεχόμενα γκολ της Γκρμπάρσεβιτς, πήγε το σκορ στο 22-25. Η Σεβδίλη βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές, διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης σε 23-27.

Ο Δικέφαλος είχε για ακόμη μία φορά στο πλευρό του τον κόσμο του, ο οποίος βρίσκεται έμπρακτα δίπλα στα τμήματα χάντμπολ του ΠΑΟΚ και έδωσε σημαντική ώθηση στις «ασπρόμαυρες» ώστε να έρθει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, στις 10 Δεκεμβρίου, εντός έδρας, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

acpaok.gr

Περισσότερα

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ

Έτοιμος για το διπλό στην Άρτα

Για την 7η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco ταξιδεύει στην Άρτα, προκειμένου να αντιμετωπίσει το Σάββατο 26 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, την τοπική Αναγέννηση.

Ο Δικέφαλος, έχοντας σύμμαχο τον Κόσμο του, έκανε το 2Χ2 μετά την διακοπή, επικρατώντας της ΑΕΚ με 31-19, και βρίσκεται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Απέναντι του, η Αναγέννηση Άρτας, η οποία μετά την διακοπή γνώρισε ήττα στα… σημεία από την Πυλαία με 21-24, συνεχίζοντας με νίκη στο Καματερό με 17-21.

Για την αναμέτρηση απέναντι στην Αναγέννηση Άρτας, ο Δημήτρης Πελεκίδης, δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Αντιμετωπίζουμε την Αναγέννηση Άρτας, μία ομάδα η οποία παιχνίδι με το παιχνίδι παρουσιάζεται πολύ βελτιωμένη, και αυτό φαίνεται μέσα από τα αποτελέσματα της. Αντιλαμβανόμαστε ότι πρόκειται για ένα επικίνδυνο παιχνίδι, εκτός έδρας μάλιστα, το οποίο απαιτεί συγκέντρωση και πειθαρχία στο πλάνο της ομάδας για 60 λεπτά. Η ομάδα την εβδομάδα η οποία μας πέρασε προετοιμάστηκε με το καλύτερο δυνατό τρόπο, χωρίς ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, και είναι έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι».