ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με τον Ολιβέιρα μπροστάρη ο ΠΑΟΚ νίκησε την Χέρακλες- Κρίσιμα συμπεράσματα για Λουτσέσκου

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε και κέρδισε με 2-1 την Χερακλες στο τρίτο φιλικό στη χώρα της Τουλίπας και τέταρτο για την φετινή σεζόν. Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι και ειδικά στο πρώτο μέρος φάνηκε η μεγάλη διαφορά μεταξύ ΠΑΟΚ και Χερακλες και αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο Μπουκερ, ο τερματοφύλακας της Χερακλες, το σκορ θαήταν διευρυμένο. Στο 2ο μέρος η εικόνα της ομάδας ήταν σε χαμηλότερα επίπεδα καθώς και ο μέσος όρος ηλικίας ήταν πολυ χαμηλότερος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε ένα παιχνίδι με υψηλό τέμπο και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 1-2 με δύο γκολ του Νέλσον Ολιβειρα.

Πιο συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ μετά από κόψιμο του Εσιτι στην μεσαία γραμμή που έδωσε την ευκαιρία για ωραία αντεπίθεση που οργανώθηκε απο τον Καγκαβα που την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ελ Καντουρι, εκεί ο Μαροκινός έσπασε την μπάλα στην μικρή περιοχή που ο Νέλσον Ολιβειρα βρήκε το δεύτερο ανεπίσημο γκολ του με την φανέλα του ΠΑΟΚ κάνοντας το 0-1 για τον Δικέφαλο.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 16′ η Χερακλες βρίσκει το γκολ για το 1-1 από μια στημένη φάση. Ένα φάουλ απο τον Φλουτ βρήκε την πλάτη του Ελ Καντουρι και η μπάλα άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα του Αλέξανδρου Πασχαλακη.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες. Μια λομπα του Ελ Καντουρι στο 26 που έφυγε πολύ πάνω από την αντίπαλη εστία ήταν η σημαντικότερη φάση.

Στο 32′, και χωρίς να έχουν προηγηθεί αρκετές φάσεις, ο ΠΑΟΚ βρίσκει το 1-2 με ένα καταπληκτικό γκολ του Νέλσον Ολιβειρα. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Αντελινο Βιεϊρίνια, βρίσκει τον Πορτογάλο φορ ο οποίος κατεβάζει την μπάλα έξω από την περιοχή και την στέλνει στη γωνία του αντιπάλου τερματοφύλακα, γράφοντας το 1-2 και προσθέτοντας και άλλο γκολ στον λογαριασμό του με τους ασπρόμαυρους.

Δυο λεπτά αργότερα στο 34ο λεπτό ο Ελ Καντουρι κάνει ένα σολο αλλά τον σταματάει ο τερματοφύλακας της Χερακλες, που έστειλε την μπάλα κόρνερ, το οποίο όμως πέρασε χωρις να απειλήσει

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να βρει το τρίτο γκολ αλλά το σουτ του Καγκαβα σταμάτησε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ και στην συνέχεια ο Εσιτι έστειλε την μπάλα έξω από την εστία της Χερακλες

Έτσι από τους διακρυθέντες του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Ολιβειρα με 2 γκολ και ο Σινζι Καγκαβα που με τις κινήσεις του, είτε με την μπάλα στα πόδια, είτε χωρίς βοηθούσε αρκετά τον Δικέφαλο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εντελώς διαφορετική 11αδα για τον ΠΑΟΚ.

Πιο συγκεκριμένα ο Ζιβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ. Μιχαι και Κρεσπο ( 74′ Λυρατζης) στα στόπερ. Δεξιά στα μπακ ο Ροντριγκο και αριστερά ο Περειρα. Ο Νινουα και ο Τσιγγαρας υπερασπίστηκαν το κέντρο του ΠΑΟΚ στο Β μέρος ενώ στη θέση 10 αγωνίστηκε ο Βρακας (75′ Κωνσταντελιας). Αριστερά ο Λάμπρου και δεξιά ο Αντριγια Ζιβκοβιτς ενώ σέντερ φορ αγωνίστηκε ο Γιώργος Κουτσιας ( 88′ Τζόλης).

Η πρώτη φάση ήρθε στο 50 για τον ΠΑΟΚ με μια κεφαλιά του Λάμπρου που κατέληξε πολύ πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 53′ ο Λάμπρου βρήκε ωραία τον Κουτσια αλλά ο τελευταίος αν και σημάδεψε σωστά δεν μπόρεσε να κάνει το 1-3 καθώς η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπουκερ.

Στο 67′, μετά από πολύ ώρα χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, ο Λάμπρου έκλεψε την μπάλα και έδωσε και πάλι στον Κουτσια όπου ο 17χρονος πλάσαρε αλλά δέχτηκε το μπλοκ.

Στο 71′ απείλησε πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος η Χερακλες που ανάγκασε τον Ζιβκοβιτς να διώξει σε κόρνερ σε μια δύσκολη επέμβαση.

Στο 74′ ο Χοσέ Ανχελ Κρεσπο ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και αποχώρησε δίνοντας την θέση του στον Λευτέρη Λυρατζη. Λίγο αργότερα είδαμε και τον Κωνσταντελια να παίρνει την θέση του Βρακα ενώ στο 88′ ο Χρήστος Τζολης πέρασε σε θέση σέντερ φορ.

Το δεύτερο ημίχρονο τελείωσε χωρίς πολλές φάσεις με τον ΠΑΟΚ να παρουσιάζεται πιο χαλαρός από ότι στο πρώτο μέρος.

Ο Ρασβαν Λουτσεσκου έβγαλε πολλά συμπεράσματα, κυρίως στο πρώτο μέρος που είδε τους βασικούς να αγωνίζονται με ένταση και σε υψηλό ρυθμό. Στα θετικά σίγουρα ο Ρουμάνος τεχνικός κρατάει τα δύο γκολ του Νέλσον Ολιβειρα και την εμφάνιση όλων όσων αγωνίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Όλοι όσοι πήραν φανέλα βασικού ήταν καλοί και ίσως είναι ένα δείγμα για το τι έχει στο μυαλό του ο Ρασβαν Λουτσεσκου που σήμερα δοκίμασε τον Ομάρ Ελ Καντουρι στα πλάγια και αυτό απέδωσε καθώς ο Μαροκινος μοίρασε και μια ασίστ.