ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΜΠΑΣΚΕΤ

Νέα μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στον Προμηθέα

Μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση και μία ακόμη πολύ σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε 81-78 του Προμηθέα Πάτρας, σε αγώνα που διεξήχθη στο PAOK Sports Arena για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Μία νίκη που είχε την υπογραφή του Elston Turner. Ο Αμερικανός με 28 πόντους, οι περισσότεροι εκ των οποίων ήταν καθοριστικοί, ήταν ο κορυφαίος παίκτης στη νίκη του ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Προμηθέα να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Με καλάθι του Agbelese οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-10 και πήραν διαφορά 5 πόντων (13-18) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας άνοιξε μάλιστα τη διαφορά στους 6 (17-23) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε έτοιμη την απάντησή του.

Με καλάθι του Elston Turner και σερί 7-0, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 24-23, με 6’30’’ για τη λήξη του ημιχρόνου. Και με τρίποντο του Malcolm Griffin ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά στους 4 (27-23), έχοντας πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα διεύρυνε το σερί του και προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (34-27) στο ημίχρονο έχοντας κυριαρχήσει των αντιπάλων του στους περισσότερους τομείς του παιχνιδιού.

Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ φάνηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο, έδωσε για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 10 πόντων (37-27 στο 22ο λεπτό). Ο Προμηθέας αντέδρασε και με τρίποντο του Λούντζη μείωσε 41-38 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Καμπερίδης απάντησε με τρίποντο για το 44-38, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι και ισοφάρισαν 47-47 με τρίποντο του Γιαννόπουλου (28’). Με δύο εύστοχα τρίποντα από Turner και Τσαλμπούρη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 56-51 στη λήξη της τρίτης περιόδου και μπήκε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, έχοντας τον έλεγχο και το προβάδισμα για την τελική επικράτηση.

Ο Elston Turner με νέο τρίποντο δημιούργησε διαφορά 8 πόντων (61-53) για τον ΠΑΟΚ, πριν την συμπλήρωση του 32ου λεπτού. Στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε σθεναρά και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης με τρία συνεχόμενα καλάθια, δύο εκ των οποίων ήταν εντυπωσιακά καρφώματα, διατήρησε το προβάδισμα και μία διαφορά 6 πόντων (72-66 στο 37’30’’). Και αυτή την διαφορά κράτησε ο ΠΑΟΚ, μέχρι να ευστοχήσει ο Γιαννόπουλος στη λήξη για να διαμορφώσει το τελικό 81-78. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με διαφορά τριών (3) πόντων, όσο δηλαδή είχε ηττηθεί στο παιχνίδι της Πάτρας.

Τα Δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78

ΠΑΟΚ: Beech 3 (1), Konate, Love 8, Griffin 11 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μαργαρίτης 5 (1) Κακλαμανάκης 15, Καμπερίδης 5 (1), Carter 3 (1), Turner 28 (4).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Agbelese 6, Jerai Grant 8, Λούντζης 12 (10), Evans 13 (1), Δ.Αγραβάνης 8, Γ. Αγραβάνης 2, Ford 4, Χριστοδούλου, Jerian Grant 13, Αθηναίου, Γιαννόπουλος 12 (3).