Ακολουθήστε μας

ΒΟΛΕΪ

Ο πατριάρχης είναι εδώ!

Ο δικέφαλος πήρε μια πολύ σημαντική καθαρή νίκη (3-0) απέναντι στον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, δείχνοντας πως η φετινή ομάδα είναι φτιαγμένη για τίτλους. Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός απο επίθεση και μπλοκ και δεν έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πιστέψει στην νίκη. Κορυφαίοι για τον δικέφαλο οι Μπράουν-Κουμεντάκης-Κοκκινάκης. Επέστρεψε ο Ούντρις παίζοντας όμως συντηρητικά λόγω ενός προβλήματος στον ώμο.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε κάπως νωθρά, με τον Ράπτη να κάνει εξαιρετικά χτυπήματα απο τον σέρβις, με το σκορ να πηγαίνει στο 2-7 και τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλει σε τάιμ άουτ. Ο δικέφαλος κατάφερε να επιστρέψει και στα μέσα του σετ έφερε το παιχνίδι στα ίσια 13-13. Στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε τον Παναθηναϊκό (23-22) και τελείωσε το 1ο σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο δικέφαλος ξεκίνησε και πάλι κάπως νωχελικά και βρέθηκε πίσω με με 0-2. Στα μέσα του σετ ο δικέφαλος πήρε προβάδισμα (14-11) με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε κρίσιμο σημείο (17-17) με τον Καλμαζίδη να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ μετά το τάιμ άουτ ανέβασε τον ρυθμο του και πάλι και αύξησε την διαφορά σε 3 στο πιο κρίσιμο σημειο του σετ (23-20) και το κατέκτησε κιόλας με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση απο νωρίς να τελειώσει το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2. Ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση του ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 5-5. Ο δικέφαλος στα μέσα του σετ κατάφερε και πήρε και πάλι την διαφορά που προηγουμένος είχε χάσει (14-12) δείχνοντας πως θέλει να τελειώσει το παιχνίδι στα 3 σετ. Ο ΠΑΟΚ μετά απο εκείνο το σημείο συνεχώς αύξανε την διαφορά, με την μεγαλύτερη να είναι στους 6 (20-14) και ουσιαστικά να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Ο Παναθηναϊκος δεν μπόρεσε να αντιδράσει στον ξέφρενο ρυθμό του δικεφάλου και έτσι το σετ το κατέκτησε εύκολα με 25-20.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-20

ΒΟΛΕΪ

Δουλειά ενόψει Ηλυσιακού

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

Την προετοιμασία του, ενόψει του παιχνιδιού κόντρα στον Ηλυσιακό (29/1, 19:00), ξεκίνησε και συνεχίζει το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ.

Οι δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα έδωσαν ψυχολογική και βαθμολογική άνοδο στον Δικέφαλο, με τις παίκτριες του να συνεχίζουν με τον ίδιο ρυθμό και στις επόμενες αναμετρήσεις.

Κύριο μέλημα του προπονητή, Μάρκο Φενόλιο, και του τεχνικού τιμ, είναι να διορθώνουν προπόνηση με την προπόνηση όποια λάθη γίνονται, ώστε η ομάδα να είναι πανέτοιμη στα παιχνίδια τα οποία θα κρίνουν τον τίτλο.

Οι «ασπρόμαυρες» δουλεύουν σκληρά στην Μίκρα, με το πρόγραμμα της προπόνησης να προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε παιχνιδιού, ωστόσο ο Ιταλός προπονητής επιμένει στο σερβίς-υποδοχή.

Η ομάδα θα αναχωρήσει για την Αθήνα την Παρασκευή το μεσημέρι.

acpaok.gr

Περισσότερα

ΒΟΛΕΪ

MVP ο Γιώργος Πετρέας!

Πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής εβδομάδας, που ολοκληρώθηκε το Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022, αναδείχθηκε ο αθλητής του τμήματος βόλεϊ ανδρών, Γιώργος Πετρέας, μέσω ψηφοφορίας η οποία πραγματοποιήθηκε από τους διαπιστευμένους των ΜΜΕ στον Α.Σ. ΠΑΟΚ.

Ο Έλληνας κεντρικός του ΠΑΟΚ, με 15 πόντους, έχοντας 10/14 επιθέσεις, 4 μπλοκ, και έναν άσσο, συνέβαλλε τα μέγιστα στη νίκη του Δικεφάλου επί του ΑΟΝΣ Μίλωνα με 1-3, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Ο Γιώργος Πετρέας τερμάτισε πρώτος με 50%, ενώ στην δεύτερη θέση ισοβάθμησαν οι Μάγια Κογιάρ και Βάγια Αμβροσιάδου με 25%.