Ακολουθήστε μας

ΒΟΛΕΪ

Πετρέας: «Είμαστε εδώ για να διεκδικήσουμε κάθε παιχνίδι»

Μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην Κηφισιά  ο Γιώργος Πετρέας στην κάμερα της ΕΡΤ τονίζοντας πως οι «ασπρόμαυροι» θα προσπαθήσουν να φτάσουν όσο πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλήματος γίνεται.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

«Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που το περιμέναμε δύσκολο. Δεν περνάς εύκολα από την Κηφισιά ειδικά φέτος που έχει καλή ομάδα και αξιόλογο προπονητή. Η επιστροφή μου είναι κάτι χαρμόσυνο για εμένα, να ευχαριστήσω όλο το τεχνικό επιτελείο και ειδικά τον φυσιοθεραπευτή μου, πολύ με βοήθησε να επανέλθω τόσο γρήγορα. Νομίζω φαίνεται πως δεν είμαι ακόμα έτοιμος και στο 100%. Ο Στέλιος Τζιουμάκας έδωσε ηρεμία στην ομάδα. Έχουμε δρόμο ακόμα, συνεχίζουμε.

Στόχο έχουμε να πάμε όσο πιο κοντά στον τίτλο γίνεται, έχουμε ένα πρωτάθλημα με τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο, ελπίζω να μην δοθεί συνέχεια με τον κορωνοϊο και να μην υπάρχουν τραυματισμοί. Θα είμαστε εδώ να διεκδικήσουμε κάθε παιχνίδι ελπίζουμε πως θα είμαστε αυτοί που θα κατακτήσουμε τον τίτλο».

ΒΟΛΕΪ

Επέκτεινε το αήττητο σερί του

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΑΡΘΡΟΥ:

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του ΑΟΦ Πορφύρα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Τσιόγκα και λίμπερο την Παπαδοπούλου.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, παίρνοντας από νωρίς σαφές προβάδισμα, 8-2, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και τα μέσα του, 16-8. Με τον Δικέφαλο να παίζει σε υψηλό ρυθμό, τον οποίο οι φιλοξενούμενες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, το σετ «βάφτηκε ασπρόμαυρο» με 25-11, 1-0.

Η εικόνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο σετ ήταν εμφανώς βελτιωμένη, κάτι που έδωσε άλλη ομορφιά. Ο ΠΑΟΚ φυσικά συνέχισε να παίζει σε υψηλούς ρυθμούς, ωστόσο η μαχητικότητα των φιλοξενούμενων έδωσε την δυνατότητα στις παίκτριες του ΠΑΟΚ να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους. Με την Φιντόν να ξεχωρίζει σε επίθεση και μπλοκ, ο Δικέφαλος πήρε σε κομβικό σημείο διαφορά τεσσάρων πόντων, 21-17, η οποία του έδωσε «φτερά» για να κάνει με 25-17, το 2-0.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει στο γήπεδο με στόχο να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Στα μέσα του σετ, ο Δικέφαλος είχε την διαφορά, 16-12, την οποία κράτησε προς το τέλος, 21-16, για να φτάσει με 25-19 στο 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Τάκη Φλώρου, την Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, απέναντι στο Μαρκόπουλο Revoil, εκτός έδρας.

acpaok.gr

Περισσότερα

ΒΟΛΕΪ

Καλμαζίδης: «Σημαντική νίκη κόντρα στον πρώτο της βαθμολογίας»

O τεχνικός του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλματζίδης στις δηλώσεις του μετά τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό εξέφρασε την ικανοποίησή του τονίζοντας ότι οι παίκτες του παρά το κακό ξεκίνημα μπήκαν άμεσα στον ρυθμό του παιχνιδιού παίρνοντας μια σημαντική νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Σίγουρα είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που είναι πρώτη στην βαθμολογία, δεν ξεκινήσαμε καλά το πρώτο σετ, αλλά ευτυχώς μπήκαμε γρήγορα στο παιχνίδι και κάναμε αυτά που έπρεπε. Ξεπεράσαμε τα προβλήματα μέσα από την τακτική μας που την προσαρμόσαμε διαφορετικά. Προβλήματα έχουν όλες οι ομάδες».